Darowizna na konto osoby trzeciej a zwolnienie z podatku od spadków i darowizn – wyrok NSA

NSA orzekł, że darowizna pieniędzy na rzecz syna przekazana zgodnie z umową wprost na rachunek sprzedającego nieruchomość jest zwolniona z podatku od spadków i darowizn. 

Chodzi o prawo do zwolnienia przysługujące na podstawie art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn. Przepis ten zwalnia z podatku darowizny pieniężne między osobami najbliższymi (także rodzicami i dziećmi), jeżeli otrzymanie darowizny zostanie udokumentowane dowodem przelewu na rachunek obdarowanego. 

Organy podatkowe od lat spierają się z podatnikami, rygorystycznie podchodząc do wypełnienia tego warunku. Ich zdaniem, aby uzyskać prawo do zwolnienia, przelew musi nastąpić na rachunek obdarowanego. Jeżeli przelew następuje na rachunek innej osoby (np. na rachunek osoby, która sprzedaje obdarowanemu mieszkanie), to według organów podatkowych zwolnienie nie przysługuje.

Inaczej do tej kwestii podchodzą sądy administracyjne. NSA orzekł, że wystarczy przekazanie darowanych pieniędzy na rachunek wierzyciela obdarowanego, bo rezultat jest ten sam.

Jak wynika z uzasadnienia:

„Wpłata na konto sprzedawcy nieruchomości spełnia wymogi zawarte w art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy, ponieważ przelew jest dokonywany w związku z umową łączącą sprzedającego z obdarowanym, a nie sprzedającego z darczyńcą.

Dokonanie tej wpłaty przez darczyńcę zamiast obdarowanego na konto sprzedającego, ze szczegółowym określeniem tytułu tej wpłaty, jest tylko ominięciem zbędnego pośrednika przy pełnym zachowaniu celu ustanowionego przepisu”.

Ważne

NSA podtrzymał stanowisko prezentowane w ugruntowanej już linii orzeczniczej, np. w wyrokach z: 14 października 2010 r. (sygn. akt II FSK 981/09), 19 stycznia 2012 r. (sygn. akt II FSK 1419/10), 24 sierpnia 2017 r. (sygn. akt II FSK 2104/15), 27 czerwca 2018 r. (sygn. akt II FSK 1873/16), 11 kwietnia 2019 r. (sygn. akt II FSK 1470/17). W tym kontekście niepokoi fakt, że nadal organy podatkowe prowadzą spory z podatnikami o prawo do zwolnienia z podatku od darowizn w tak oczywistych sprawach. Podatnicy muszą się liczyć z tym, że organy podatkowe będą kwestionowały ich prawo do zwolnienia w przypadku przelania pieniędzy na „niewłaściwe” – zdaniem organów – konto. W konsekwencji o prawo do zwolnienia będzie trzeba toczyć spór w sądzie. Dobrą informacją jest, że są podstawy, aby przypuszczać, że spór ten zakończy się korzystnie dla podatnika. 

Źródło: Wyrok NSA z 12 grudnia 2024 r., sygn. akt III FSK 669/23

Źródło: www.inforlex.pl


  • Odrębne kody PKD dla usług doradztwa podatkowego, księgowości i audytu finansowego

    Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025 zastąpiła dotychczasową PKD 2007. Po zmianach usługi doradztwa podatkowego zostały oddzielone od rachunkowości i audytu finansowego. Każda z tych kategorii usług zyskała odrębny kod PKD jak osobna podklasa. Podmioty działające pod starym PKD mają dwa lata na aktualizację wpisu w CEiDG lub KRS. Do tej pory działalność rachunkowo-księgowa i…


  • Dzień wolny od pracy w Wigilię

    1 lutego 2025 r. weszła w życie ustawa, która wprowadziła dodatkowy dzień wolny od pracy w Wigilię Bożego Narodzenia, tj. 24 grudnia. Ustawa umożliwiła również handel w trzy niedziele poprzedzające dzień 24 grudnia. Oznacza to, że w 2025 r. w grudniu będzie dodatkowy dzień wolny i dodatkowa niedziela handlowa. Ważne Po podpisaniu ustawy Prezydent skierował…


  • Kontrole PIP w 2025 r.

    Państwowa Inspekcja Pracy zapowiedziała przeprowadzenie 55 tys. kontroli u pracodawców w 2025 r. Kontrole w większości będą dotyczyły nowych regulacji w Kodeksie pracy. Państwowa Inspekcja Pracy zapowiedziała kontrole przestrzegania przepisów dotyczących: • uprawnień rodzicielskich (chodzi między innymi o takie rozwiązania, jak urlop opiekuńczy, prawo do elastycznej organizacji pracy czy dłuższy urlop rodzicielski), • przypadków, w…