Dostęp do niektórych produktów i usług dla osób ze szczególnymi potrzebami – nowe obowiązki firm

Opublikowano projekt ustawy o zapewnianiu spełniania wymogów dostępności niektórych produktów i usług przez podmioty gospodarcze. Ustawa nałoży na niektórych przedsiębiorców obowiązek zapewnienia dostępu do niektórych produktów i usług osobom ze szczególnymi potrzebami. Chodzi o to, aby zostały one dostosowane do potrzeb osób, które mają naruszoną sprawność fizyczną, psychiczną, intelektualną lub w zakresie zmysłów, albo doświadczają naruszenia sprawności wynikającego z wieku lub z innych przyczyn związanych z niepełną sprawnością.

Projekt ustawy formułuje wymogi dostępności w stosunku do następujących rodzajów produktów: 

1) systemów sprzętu komputerowego ogólnego przeznaczenia i ich systemów operacyjnych; 

2) terminali samoobsługowych: 

a) płatniczych, 

b) przeznaczonych do świadczenia usług objętych ustawą: bankomatów, automatów biletowych, urządzeń do odprawy samoobsługowej, interaktywnych terminali samoobsługowych przeznaczonych do udzielania informacji, z wyjątkiem terminali instalowanych jako zintegrowane części pojazdów samochodowych, statków powietrznych, statków wodnych i taboru kolejowego; 

3) konsumenckich urządzeń końcowych z interaktywnymi zdolnościami obliczeniowymi wykorzystywanych w ramach świadczenia usług komunikacji elektronicznej i usług dostępu do audiowizualnych usług medialnych; 

4) czytników książek elektronicznych.

Projekt ustawy o dostępności niektórych produktów i usług stanowi implementację dyrektywy 2019/882 Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z 17 kwietnia 2019 r. (tzw. Europejski Akt o Dostępności, ang. European Accessibility Act). Głównym celem dyrektywy jest zapewnienie większej dostępności niektórych produktów i usług w oparciu o wspólne dla wszystkich państw członkowskich UE wymogi dostępności dla osób z ograniczeniami funkcjonalnymi. 

Ważne

Ustawa nałoży na przedsiębiorców oferujących określone towary lub określone usługi konieczność ich dostosowania do potrzeb klientów z ograniczeniem sprawności. Z pewnością będzie to jeden z czynników, które firmy będą musiały brać pod uwagę przy produkcji i rozwoju. Tworzenie niektórych produktów oraz wykonywanie działalności będzie musiało wypełniać wymogi projektowanej ustawy, która wymusza na firmach podjęcie działań w celu usunięcia barier dostępności produktu (usługi). 

Obowiązki nałożone w ramach nowej regulacji mają być stosowane zasadniczo od 28 czerwca 2025 r. Projekt ustawy przewiduje dla niektórych rodzajów produktów i usług dłuższe okresy przejściowe.

Źródło:

  • projekt ustawy o zapewnianiu spełniania wymogów dostępności niektórych produktów i usług przez podmioty gospodarcze – nr z wykazu prac legislacyjnych UC4

Źródło: www.inforlex.pl


  • Odrębne kody PKD dla usług doradztwa podatkowego, księgowości i audytu finansowego

    Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025 zastąpiła dotychczasową PKD 2007. Po zmianach usługi doradztwa podatkowego zostały oddzielone od rachunkowości i audytu finansowego. Każda z tych kategorii usług zyskała odrębny kod PKD jak osobna podklasa. Podmioty działające pod starym PKD mają dwa lata na aktualizację wpisu w CEiDG lub KRS. Do tej pory działalność rachunkowo-księgowa i…


  • Dzień wolny od pracy w Wigilię

    1 lutego 2025 r. weszła w życie ustawa, która wprowadziła dodatkowy dzień wolny od pracy w Wigilię Bożego Narodzenia, tj. 24 grudnia. Ustawa umożliwiła również handel w trzy niedziele poprzedzające dzień 24 grudnia. Oznacza to, że w 2025 r. w grudniu będzie dodatkowy dzień wolny i dodatkowa niedziela handlowa. Ważne Po podpisaniu ustawy Prezydent skierował…


  • Kontrole PIP w 2025 r.

    Państwowa Inspekcja Pracy zapowiedziała przeprowadzenie 55 tys. kontroli u pracodawców w 2025 r. Kontrole w większości będą dotyczyły nowych regulacji w Kodeksie pracy. Państwowa Inspekcja Pracy zapowiedziała kontrole przestrzegania przepisów dotyczących: • uprawnień rodzicielskich (chodzi między innymi o takie rozwiązania, jak urlop opiekuńczy, prawo do elastycznej organizacji pracy czy dłuższy urlop rodzicielski), • przypadków, w…