e-Doręczenia to usługa rejestrowanego doręczenia elektronicznego. Umożliwia wysyłanie i odbieranie korespondencji elektronicznie, ze skutkiem równoważnym z listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. Firmy mają założyć skrzynki dla e-doręczeń i posługiwać się tą usługą obowiązkowo.
Skrzynkę do e-Doręczeń muszą mieć przedsiębiorcy zarejestrowani w CEIDG i w KRS. Poza firmami jednoosobowymi i spółkami adres do e-Doręczeń muszą również mieć inne podmioty niepubliczne wpisane do KRS, na przykład fundacje i stowarzyszenia.
Można założyć skrzynkę do e-Doręczeń jako obywatel, ale dla swojej firmy należy założyć kolejną – jako przedsiębiorca. W takim przypadku nie można posługiwać się tą samą skrzynką.
Pierwotnie, poczynając od 10 grudnia 2023 r., firmy rejestrowane w KRS miały automatycznie wnioskować o adres do e-Doręczeń, a te zarejestrowane w KRS przed tym terminem miały założyć skrzynkę do e-Doręczeń najpóźniej do 10 marca 2024 r. Minister Cyfryzacji zdecydował jednak o przedłużeniu tego terminu na 31 grudnia 2023 r., co przesunęło również termin założenia skrzynki do e-Doręczeń dla podmiotów wpisanych już do KRS do 30 marca 2024 r. Minister zapowiedział, że planuje wystąpić z inicjatywą legislacyjną w celu dalszego przedłużenia terminu realizacji tego obowiązku do 1 stycznia 2025 r. Dopóki to się nie stanie, należy przyjąć, że:
- firmy, które zarejestrują działalność po 31 grudnia 2023 r. (w KRS lub CEIDG), będą zakładać skrzynki do e-Doręczeń przy okazji rejestracji firm;
- firmy, które powstały przed 1 stycznia 2024 r. będą musiały założyć skrzynkę do e-doręczeń w terminie:
– do 30 marca 2024 r. (firmy z rejestru KRS),
– do 30 września 2026 r. (firmy z rejestru CEIDG).
Źródło: komunikat pt. „e-Doręczenia dla przedsiębiorców” zaktualizowane na dzień 22 września 2023 r.– opubl. na www.biznes.gov.pl
Źródło: hwww.inforlex.pl