JPK_VAT – dostosowanie do zmian w ustawie

Uregulowano, jak ma być ewidencjonowana w JPK_V7 faktura, gdy zrezygnowano z wystawienia faktury zaliczkowej i wystawiono tylko fakturę dokumentującą dostawę lub usługę. Możliwość rezygnacji z faktury zaliczkowej wprowadzono 1 września 2023 r., jednak nie było zmian w tym zakresie w przepisach dotyczących pliku JPK. W efekcie brakowało informacji, jakie dane należy wpisywać do JPK, ewidencjonując taką fakturę – datę dokonania dostawy, wpłaty zaliczki czy może obie te daty. W celu uregulowania tej sytuacji wprowadzono zmianę i wprowadzono zasadę, zgodnie z którą ewidencjonując taką fakturę, należy wpisywać w JPK datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi, jeżeli taka data jest określona i różni się od daty wystawienia faktury. Nie trzeba natomiast wpisywać daty otrzymania zaliczki. Zmiana obowiązuje od 1 lutego 2024 r. i ma zastosowanie, poczynając od rozliczenia za luty 2024 r.

Ważne

Z pewnością pozytywnie należy ocenić uproszczenie kwestii wystawiania faktur zaliczkowych oraz jednoznaczne uregulowanie sposobu ujawniania w ewidencji i JPK tego rodzaju faktur.

Rozporządzenie zawiera również szereg zmian, które mają wejść w życie 1 lipca 2024 r. Zostały one skorelowane z obowiązkowym Krajowym Systemem e-Faktur, który miał wejść w życie w tym terminie. W związku z zapowiadanym przez MF przesunięciem obowiązkowego KSeF, nie wiadomo czy i w jakim zakresie wejdą w życie zmiany w rozporządzeniu JPK. Z pewnością klienci powinni współpracować z obsługującym ich biurem rachunkowym oraz na bieżąco uzgadniać i dostarczać wszystkie dane wymagane do prawidłowego prowadzenia ewidencji i wysyłki JPK_VAT. W interesie klientów jest, aby dane te były ewidencjonowane i raportowane prawidłowo.

Podstawa prawna

Rozporządzenie Ministra Finansów z 29 grudnia 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług – Dz.U. z 2024 r. poz. 13

Źródło: www.inforlex.pl


  • Odrębne kody PKD dla usług doradztwa podatkowego, księgowości i audytu finansowego

    Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025 zastąpiła dotychczasową PKD 2007. Po zmianach usługi doradztwa podatkowego zostały oddzielone od rachunkowości i audytu finansowego. Każda z tych kategorii usług zyskała odrębny kod PKD jak osobna podklasa. Podmioty działające pod starym PKD mają dwa lata na aktualizację wpisu w CEiDG lub KRS. Do tej pory działalność rachunkowo-księgowa i…


  • Dzień wolny od pracy w Wigilię

    1 lutego 2025 r. weszła w życie ustawa, która wprowadziła dodatkowy dzień wolny od pracy w Wigilię Bożego Narodzenia, tj. 24 grudnia. Ustawa umożliwiła również handel w trzy niedziele poprzedzające dzień 24 grudnia. Oznacza to, że w 2025 r. w grudniu będzie dodatkowy dzień wolny i dodatkowa niedziela handlowa. Ważne Po podpisaniu ustawy Prezydent skierował…


  • Kontrole PIP w 2025 r.

    Państwowa Inspekcja Pracy zapowiedziała przeprowadzenie 55 tys. kontroli u pracodawców w 2025 r. Kontrole w większości będą dotyczyły nowych regulacji w Kodeksie pracy. Państwowa Inspekcja Pracy zapowiedziała kontrole przestrzegania przepisów dotyczących: • uprawnień rodzicielskich (chodzi między innymi o takie rozwiązania, jak urlop opiekuńczy, prawo do elastycznej organizacji pracy czy dłuższy urlop rodzicielski), • przypadków, w…