Z dniem 1 stycznia 2025 r. została wprowadzona nowa Polska Klasyfikacji Działalności (PKD 2025), która zastąpiła dotychczasową klasyfikację PKD 2007. Jest to konsekwencja zmian dokonanych w Statystycznej Klasyfikacji Działalności Gospodarczych w Unii Europejskiej (Statistical Classification of Economic Activities in the European Community NACE).
Klasyfikacja PKD 2025 objęła nowe rodzaje działalności, które pojawiły się w gospodarce w ostatnich latach, oraz zapewnia zharmonizowanie statystyk gospodarczych w ramach Unii Europejskiej w takich dziedzinach, jak gospodarka cyfrowa, gospodarka cyrkulacyjna czy bio-gospodarka. Wprowadzona została również większa precyzja w opisie tradycyjnych branż, co ma ułatwić firmom dopasowanie swoich działalności do właściwych kodów.
Przedsiębiorcy składający po 1 stycznia 2025 r. wniosek o rozpoczęcie działalności korzystają już z nowej klasyfikacji. Natomiast przedsiębiorcy, którzy prowadzili działalność przed 1 stycznia 2025 r., mają 2 lata na aktualizację kodów PKD. Przy każdej zmianie wpisu system CEIDG będzie wymagał dostosowania kodów PKD do nowej klasyfikacji PKD 2025.
Ważne
Do 31 grudnia 2026 r. dopuszczalne jest równoczesne stosowanie klasyfikacji PKD 2025 i PKD 2007 do działalności oznaczonej zgodnie z tą klasyfikacją, przed dniem wejścia w życie przepisów. Okres ten ulegnie skróceniu, jeżeli przedsiębiorca wcześniej złoży:
- wniosek o zmianę wpisu w CEIDG albo
- wniosek o zmianę w zakresie dotyczącym zmiany przedmiotu działalności według PKD w KRS lub REGON.
Po tym czasie planowane jest automatyczne przeklasyfikowanie na PKD 2025. Zatem przeklasyfikowanie prowadzonej działalności w rejestrach urzędowych nie będzie wymagało podjęcia dodatkowych działań przez przedsiębiorców, co jest zdecydowanie korzystną informacją.
Podstawa prawna
rozporządzenie Rady Ministrów z 18 grudnia 2024 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) – Dz.U. z 2024 r. poz. 1936
Źródło: www.inforlex.pl