Od 1 kwietnia 2024 r. ma obowiązywać obniżona stawka VAT (8%) na większość usług kosmetycznych. Tak wynika z projektu zmiany rozporządzenia w sprawie obniżonych stawek VAT.
Projekt zakłada rozszerzenie zakresu preferencji o inne świadczenia wchodzące w zakres tzw. sektora „beauty”, tj. niektóre usługi kosmetyczne, czyli usługi z kategorii pracochłonnych. Stawką obniżoną w wysokości 8% będą zatem objęte określone zabiegi kosmetyczne, takie jak np.: pielęgnacyjne i upiększające dotyczące urody i twarzy (które nie wymagają specjalistycznej wiedzy lekarskiej), wykonywania manicure i pedicure, stylizacji brwi i rzęs, przekłuwania uszu, związane z poradnictwem dotyczącym pielęgnacji urody i wykonywania makijażu, w zakresie higieny osobistej, pielęgnacji ciała, depilacji, naświetlania promieniami ultrafioletowymi i podczerwonymi.
Zgodnie z rozwiązaniami stosowanymi w przepisach krajowych dotyczących VAT, zakres preferencji w obszarze usług kosmetycznych określony został przy wykorzystaniu Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (grupowanie PKWiU 96.02.1 Usługi fryzjerskie i pozostałe usługi kosmetyczne).
Stawką 8% będą objęte usługi sklasyfikowane w grupowaniach PKWiU:
1 | 96.02.13.0 | Usługi kosmetyczne, manicure i pedicure |
2 | ex 96.02.14.0 | Usługi kosmetyczne, manicure i pedicure, świadczone w domu |
3 | 96.02.19.0 | Pozostałe usługi kosmetyczne |
Ważne
Obniżenie stawki VAT na omawiane usługi wiąże się z koniecznością odpowiedniego dostosowania przez przedsiębiorców kas rejestrujących, co wymaga zabezpieczenia odpowiedniej ilości czasu na taką operację i może generować ewentualnie dodatkowe koszty w przypadku konieczności skorzystania z usług zewnętrznych serwisantów.
Podatnicy, którzy nie dokonają zmian we wskazanym terminie, nie będą mogli prowadzić sprzedaży.
Ważne jest także, że stawką obniżoną nie będą objęte wszystkie zabiegi, które powszechnie są uznawane za „kosmetyczne” Nie zostaną nią objęte na przykład: zabiegi z kategorii inwazyjnych, takie jak wykonanie tatuażu, piercingu, usługi solarium, masaże czy zabiegi chirurgii plastycznej, oraz zabiegi, które zostaną uznane za usługi w zakresie opieki zdrowotnej. Dla części podmiotów działających w branży beauty może to oznaczać konieczność ustalenia, czy i do których zabiegów kosmetycznych mogą stosować stawkę obniżoną, a w jakich przypadkach muszą nadal stosować stawkę 23%. W przypadku wątpliwości warto wystąpić o wydanie w tej sprawie Wiążącej Informacji Stawkowej (WIS).
Źródło:
rozporządzenie Ministra Finansów zmieniające rozporządzenie w sprawie obniżonych stawek podatku od towarów i usług – projekt z 1 marca 2024 r. (nr z wykazu 848) – opubl. na www.legislacja.gov.pl
Źródło: www.inforlex.pl