Obowiązkowy KSeF nie wejdzie w lipcu 2024 r.

Według projektu nowelizacji przesunięty zostanie termin wejścia w życie obowiązkowego KSeF z 1 lipca 2024 r. na 1 lutego 2026 r. Nowy termin wdrożenia obowiązkowego KSeF będzie dotyczył wszystkich podatników VAT – zarówno czynnych, jak i zwolnionych. Nowelizacja zakłada również przesunięcie terminu stosowania tzw. rozwiązań przejściowych. Na ich podstawie przez pół roku od wdrożenia obowiązkowego KSeF nie będą stosowane kary za błędy w KSeF, nie będzie wymogu podawania numeru KSeF w poleceniach przelewu oraz możliwe będzie wystawianie faktur przy użyciu kas fiskalnych.

Ważne

Przesunięcie terminu wejścia w życie obowiązkowego KSeF to dobra informacja dla podatników, którzy zyskali więcej czasu na wdrożenie tego systemu. Również decyzja o jednoczesnym wdrożeniu tego systemu przez wszystkich podatników VAT – zarówno czynnych, jak i zwolnionych – jest korzystnym rozwiązaniem. Pierwotnie KSeF miał być wdrażany dwuetapowo, co dodatkowo mogło podatnikom przysporzyć kłopotów z ustalaniem statusu odbiorcy faktury. MF poinformował, że przyczyną przesunięcia terminu jest brak odpowiedniej wydajności systemu KSeF. Skoro taka diagnoza została postawiona, dobrze, że do tego wdrożenia nie doszło i do potencjalnego chaosu, który mógłby powstać z tego powodu (awarie, brak dostępności systemu, opóźnienia w wysyłce faktur itp.).

Źródło:

  • projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw opublikowany 29 kwietnia 2024 r. na www.legislacja.gov.pl 

Źródło: www.inforlex.pl


  • Odrębne kody PKD dla usług doradztwa podatkowego, księgowości i audytu finansowego

    Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025 zastąpiła dotychczasową PKD 2007. Po zmianach usługi doradztwa podatkowego zostały oddzielone od rachunkowości i audytu finansowego. Każda z tych kategorii usług zyskała odrębny kod PKD jak osobna podklasa. Podmioty działające pod starym PKD mają dwa lata na aktualizację wpisu w CEiDG lub KRS. Do tej pory działalność rachunkowo-księgowa i…


  • Dzień wolny od pracy w Wigilię

    1 lutego 2025 r. weszła w życie ustawa, która wprowadziła dodatkowy dzień wolny od pracy w Wigilię Bożego Narodzenia, tj. 24 grudnia. Ustawa umożliwiła również handel w trzy niedziele poprzedzające dzień 24 grudnia. Oznacza to, że w 2025 r. w grudniu będzie dodatkowy dzień wolny i dodatkowa niedziela handlowa. Ważne Po podpisaniu ustawy Prezydent skierował…


  • Kontrole PIP w 2025 r.

    Państwowa Inspekcja Pracy zapowiedziała przeprowadzenie 55 tys. kontroli u pracodawców w 2025 r. Kontrole w większości będą dotyczyły nowych regulacji w Kodeksie pracy. Państwowa Inspekcja Pracy zapowiedziała kontrole przestrzegania przepisów dotyczących: • uprawnień rodzicielskich (chodzi między innymi o takie rozwiązania, jak urlop opiekuńczy, prawo do elastycznej organizacji pracy czy dłuższy urlop rodzicielski), • przypadków, w…