OSS i REF za pośrednictwem e-US

Od 1 lutego 2025 r. w ramach e-Urzędu Skarbowego wprowadzono możliwość składania zgłoszenia VIU-R oraz deklaracji VIU-DO w zakresie procedury szczególnej OSS. W dalszym ciągu dokumenty można złożyć przez system e-Deklaracje.

Zgłoszenie VIU-R oraz deklaracja VIU-DO złożona za pomocą e-Urzędu Skarbowego nie wymaga posiadania elektronicznego podpisu kwalifikowanego.

Wybierając procedurę OSS, podatnik rozlicza VAT według stawek obowiązujących w krajach, do których wysyła towar, za pośrednictwem polskiego US (II US Warszawa-Śródmieście). Aby korzystać z procedury OSS, podatnik musi złożyć zgłoszenie rejestracyjne VIU-R do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście.

Od 2025 r. można również wybrać zwolnienie z VAT w ramach procedury SME zamiast naliczać VAT. Prawo do zwolnienia przysługuje, gdy wartość sprzedaży w całej UE nie przekroczy 100 000 euro i podatnik spełnia warunki zwolnienia obowiązujące w krajach, do których wysyła towary. Podatnik zwolniony z VAT, aby korzystać z tej procedury, musi być zarejestrowany jako podatnik zwolniony i posiadać NIP oraz złożyć do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście uprzednie powiadomienie SME-P. Powiadomienie można złożyć wyłącznie za pośrednictwem e-Urzędu Skarbowego.

W ramach e-Urzędu Skarbowego istnieje też możliwość składania wniosku o zwrot podatku od wartości dodanej na formularzu VAT-REF (5). Jednocześnie w dalszym ciągu można złożyć wniosek VAT-REF (5) za pomocą systemu e-Deklaracje.

Ważne

Za pośrednictwem e-Urzędu Skarbowego można wykonać coraz więcej czynności. Należy ten trend ocenić pozytywnie ze względu na wygodę podatnika oraz oszczędności co do czasu i kosztów.

Źródło:

• komunikat MF z 1 lutego 2025 r.pt. „Możliwość składania zgłoszenia VIU-R oraz deklaracji VIU-DO w ramach procedury OSS za pośrednictwem e-Urzędu Skarbowego” – opubl. na www.podatki.gov.pl

• komunikat MF z 22 stycznia 2025 r. pt. „Możliwość składania wniosku o zwrot podatku od wartości dodanej (VAT-REF) za pośrednictwem e-Urzędu Skarbowego” – opubl. na www.podatki.gov.pl

Źródło: www.inforlex.pl


  • Odrębne kody PKD dla usług doradztwa podatkowego, księgowości i audytu finansowego

    Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025 zastąpiła dotychczasową PKD 2007. Po zmianach usługi doradztwa podatkowego zostały oddzielone od rachunkowości i audytu finansowego. Każda z tych kategorii usług zyskała odrębny kod PKD jak osobna podklasa. Podmioty działające pod starym PKD mają dwa lata na aktualizację wpisu w CEiDG lub KRS. Do tej pory działalność rachunkowo-księgowa i…


  • Dzień wolny od pracy w Wigilię

    1 lutego 2025 r. weszła w życie ustawa, która wprowadziła dodatkowy dzień wolny od pracy w Wigilię Bożego Narodzenia, tj. 24 grudnia. Ustawa umożliwiła również handel w trzy niedziele poprzedzające dzień 24 grudnia. Oznacza to, że w 2025 r. w grudniu będzie dodatkowy dzień wolny i dodatkowa niedziela handlowa. Ważne Po podpisaniu ustawy Prezydent skierował…


  • Kontrole PIP w 2025 r.

    Państwowa Inspekcja Pracy zapowiedziała przeprowadzenie 55 tys. kontroli u pracodawców w 2025 r. Kontrole w większości będą dotyczyły nowych regulacji w Kodeksie pracy. Państwowa Inspekcja Pracy zapowiedziała kontrole przestrzegania przepisów dotyczących: • uprawnień rodzicielskich (chodzi między innymi o takie rozwiązania, jak urlop opiekuńczy, prawo do elastycznej organizacji pracy czy dłuższy urlop rodzicielski), • przypadków, w…