RPO będzie przyjmował zgłoszenia zewnętrzne

Od 25 grudnia 2024 r. Rzecznik Praw Obywatelskich zacznie realizować swoje kompetencje w zakresie przyjmowania zgłoszeń zewnętrznych sygnalistów. Tego dnia zostaną uruchomione specjalne kanały, dedykowane do przesyłania zgłoszeń.

RPO będzie przyjmował zgłoszenia o naruszeniach prawa, wstępnie je weryfikował i przekazywał organom publicznym właściwym do podjęcia działań następczych. Rzecznik będzie również samodzielnie rozpoznawał zgłoszenia dotyczące konstytucyjnych praw i wolności, jeżeli żaden inny organ nie będzie właściwy w danej sprawie.

Przypomnijmy, że już od 25 września 2024 r. sygnalista może dokonać zgłoszenia według procedury zgłoszeń wewnętrznych, w przypadku gdy naruszeniu prawa można skutecznie zaradzić w ramach struktury organizacyjnej podmiotu prawnego, w którym pracuje lub z którym jest związany innego rodzaju umową, np. cywilnoprawną.

Ważne

Sygnalista może dokonać zgłoszenia zewnętrznego bez uprzedniego zgłoszenia wewnętrznego (art. 30 ust. 1 ustawy o ochronie sygnalistów). Oznacza to, że nawet gdy pracodawca zorganizuje efektywny system zgłoszeń i zapewni bezpieczne kanały wewnętrzne, sygnalista może je pominąć.

Od 25 grudnia 2024 r. sygnalista będzie mógł dokonać zgłoszenia zewnętrznego do Rzecznika Praw Obywatelskich:

  • poprzez dedykowany formularz, który będzie dostępny na stronie Zespołu do spraw Sygnalistów,
  • podczas konsultacji z pracownikiem Zespołu do spraw Sygnalistów (po uprzedniej informacji od osoby chcącej dokonać zgłoszenia i umówieniu się na spotkanie),
  • pocztą tradycyjną,
  • dzwoniąc na infolinię obsługującą zgłoszenia zewnętrzne.

Źródło: komunikat RPO z 15 października 2024 r. pt. „Zgłoszenia zewnętrzne w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich” – www.brpo.gov.pl

Źródło: www.inforlex.pl


  • Odrębne kody PKD dla usług doradztwa podatkowego, księgowości i audytu finansowego

    Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025 zastąpiła dotychczasową PKD 2007. Po zmianach usługi doradztwa podatkowego zostały oddzielone od rachunkowości i audytu finansowego. Każda z tych kategorii usług zyskała odrębny kod PKD jak osobna podklasa. Podmioty działające pod starym PKD mają dwa lata na aktualizację wpisu w CEiDG lub KRS. Do tej pory działalność rachunkowo-księgowa i…


  • Dzień wolny od pracy w Wigilię

    1 lutego 2025 r. weszła w życie ustawa, która wprowadziła dodatkowy dzień wolny od pracy w Wigilię Bożego Narodzenia, tj. 24 grudnia. Ustawa umożliwiła również handel w trzy niedziele poprzedzające dzień 24 grudnia. Oznacza to, że w 2025 r. w grudniu będzie dodatkowy dzień wolny i dodatkowa niedziela handlowa. Ważne Po podpisaniu ustawy Prezydent skierował…


  • Kontrole PIP w 2025 r.

    Państwowa Inspekcja Pracy zapowiedziała przeprowadzenie 55 tys. kontroli u pracodawców w 2025 r. Kontrole w większości będą dotyczyły nowych regulacji w Kodeksie pracy. Państwowa Inspekcja Pracy zapowiedziała kontrole przestrzegania przepisów dotyczących: • uprawnień rodzicielskich (chodzi między innymi o takie rozwiązania, jak urlop opiekuńczy, prawo do elastycznej organizacji pracy czy dłuższy urlop rodzicielski), • przypadków, w…