Do 31 grudnia 2024 r. pracodawcy, u których działają organizacje związkowe, powinni przygotować plan urlopów na 2025 r.
Planu nie muszą sporządzać pracodawcy, u których nie działa organizacja związkowa, a także ci pracodawcy, u których działa organizacja związkowa, ale wyraziła ona zgodę na nietworzenie takiego planu (art. 163 § 11 Kodeksu pracy). Brak zgody organizacji związkowych powoduje, że pracodawca jest zobowiązany do sporządzenia planu urlopów.
Plan urlopowy jest dokumentem, na podstawie którego powinny być udzielane pracownikom urlopy wypoczynkowe. Zwolnienie pracodawcy z obowiązku tworzenia planu urlopowego nie oznacza, że nie może on sporządzić tego planu. Opracowanie planu urlopów może ułatwić pracodawcy udzielenie pracownikom części urlopu składającej się z co najmniej 14 dni kalendarzowych czy dyscyplinowanie pracowników w celu wykorzystywania jego pełnego wymiaru w roku kalendarzowym, za który jest on należny (art. 162 Kodeksu pracy).
Ważne
Przepisy nie określają bezpośrednio, do kiedy należy sporządzić plan urlopów. Jednak gdy jest sporządzany na 2025 r., to powinien zostać opracowany najpóźniej do końca 2024 r., tak aby było wiadomo, w jakim terminie należy wykorzystywać urlop w przyszłym roku u danego pracodawcy. Do tego czasu trzeba też najpóźniej podać go do wiadomości pracowników. Pracownicy nabywają bowiem prawo do urlopu z początkiem roku i mogą go wykorzystywać od 1 stycznia danego roku. Korzystniej jest jednak nie czekać ze sporządzeniem planu urlopów do końca roku i ogłosić go wcześniej. Ułatwi to organizację urlopu pracownikom chcącym wykorzystać go np. na początku stycznia.
Podstawa prawna
art. 162, art. 163 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465; ost.zm. Dz.U. z 2024 r. poz. 1222
Źródło: www.inforlex.pl