1 listopada 2024 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych wprowadzająca tzw. wakacje składkowe dla przedsiębiorców. Rozwiązanie skierowane jest do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG.
„Wakacje” dotyczą składek na ubezpieczenia społeczne przedsiębiorcy w odniesieniu do niego samego (nie do osób przez niego ubezpieczanych, np. współpracujących czy jego pracowników).
Przedsiębiorca może skorzystać z wakacji składkowych, jeśli:
- w miesiącu kalendarzowym poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku o zwolnienie:
- podlegał dobrowolnie lub obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej,
- ubezpieczał (w ubezpieczeniu emerytalnym, rentowych i wypadkowym lub zdrowotnym) nie więcej niż dziesięciu ubezpieczonych (w tym siebie);
- w co najmniej jednym roku z 2 ostatnich lat kalendarzowych poprzedzających rok złożenia wniosku o zwolnienie osiągnął roczny przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro lub nie osiągnął żadnego przychodu z działalności gospodarczej w ostatnich 2 latach kalendarzowych;
- w okresie od początku roku kalendarzowego do dnia złożenia tego wniosku i w poprzednim roku kalendarzowym nie wykonywał pozarolniczej działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy.
Wniosek o wakacje składkowe składa się wyłącznie elektronicznie na platformie e-ZUS/PUE ZUS. Należy się tam zalogować i przejść na Konto płatnika. Następnie należy przygotować wniosek RWS (wniosek o zwolnienie z obowiązku opłacenia składek za wskazany miesiąc), podpisać go profilem zaufanym lub kwalifikowanym podpisem elektronicznym, a następnie wysłać. Wniosek może też złożyć pełnomocnik umocowany do reprezentowania płatnika w ZUS (aby ustanowić pełnomocnika, należy złożyć do ZUS formularz ZUS PEL). ZUS zweryfikuje poprawność wniosku. Jeżeli wniosek będzie miał błędy formalne, przedsiębiorca będzie miał 7 dni na ich poprawę. Jeżeli wniosek spełnia warunki formalne i przedsiębiorca spełnia warunki zwolnienia, ZUS informuje przedsiębiorcę o przyznaniu zwolnienia. W przeciwnym razie przedsiębiorca otrzyma decyzję o odmowie zwolnienia.
Wszystkie pisma w sprawie wakacji składkowych (decyzje, postanowienia, zawiadomienia, wezwania i informacje) ZUS doręcza w postaci elektronicznej przez e-ZUS/PUE ZUS. Dlatego jest zalecane odbieranie korespondencji na bieżąco. Informację o oczekującej korespondencji przedsiębiorca otrzymuje na podany przez siebie adres e-mail lub numer telefonu.
Ważne
Wniosek trzeba złożyć w miesiącu poprzedzającym wybrany przez siebie miesiąc. Pierwsze wnioski o wakacje składkowe przedsiębiorcy mogą złożyć w listopadzie, co oznacza, że z pierwszych wakacji składkowych przedsiębiorcy będą mogli skorzystać w grudniu.
Podstawa prawna
Ustawa z 9 maja 2024 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – Dz.U. z 2024 r. poz. 863
Źródło: www.inforlex.pl