Zmiana zasad opodatkowania według procedury marży

Zgodnie z brzmieniem art. 120 ust. 11 ustawy o VAT, który będzie obowiązywał od 1 stycznia 2025 r. podatnik będzie mógł zastosować szczególną procedurę opodatkowania marży również do dostawy:

1) dzieł sztuki nabytych od podatnika, o którym mowa w art. 15 ustawy o VAT, innego niż podatnik, o którym mowa w art. 120 ust. 4 i 5;

2) dzieł sztuki nabytych od podatnika podatku od wartości dodanej innego niż dokonujący dostawy towarów na zasadach odpowiadających regulacjom zawartym w art. 120 ust. 4 i 5.

W takich przypadkach podatnik będzie mógł zastosować szczególną procedurę marży, jeżeli dzieła sztuki nabyte przez podatnika, o którym mowa w art. 120 ust. 4 i 5, nie podlegały opodatkowaniu podatkiem według obniżonej stawki VAT (obecnie stawki 8% albo podatkiem od wartości dodanej według stawki obniżonej, o której mowa w art. 98 ust. 1 dyrektywy 2006/112/WE).

Przepis art. 120 ust. 11 ustawy o VAT stosuje się w przypadku, gdy podatnik przed dokonaniem dostawy zawiadomi na piśmie naczelnika urzędu skarbowego o przyjętym sposobie opodatkowania według szczególnej procedury opodatkowania marży. Zawiadomienie jest ważne przez okres 2 lat, licząc od końca miesiąca, w którym podatnik zawiadomił naczelnika urzędu skarbowego. Po tym okresie, jeżeli podatnik chce stosować procedurę polegającą na opodatkowaniu marży, musi ponownie złożyć to zawiadomienie.

Ważne

Zgodnie z art. 8 przepisu przejściowego nowelizacji zawiadomienia o przyjętym sposobie opodatkowania marżą złożone w odniesieniu do dotychczasowych regulacji zawartych w art. 120 ust. 11 ustawy o VAT utracą ważność z upływem 31 grudnia 2024 r.

Podatnik, który będzie chciał stosować opodatkowanie marży w przypadkach, o których mowa w art. 120 ust. 11 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2025 r., musi złożyć nowe zawiadomienie.

Podstawa prawna

art. 120 ust. 11 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – j.t. Dz.U. z 2024 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2024 r. poz. 1721

art. 8 ustawy z 8 listopada 2024 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw – Dz.U. z 2024 r. poz. 1721

Źródło: www.inforlex.pl


  • Odrębne kody PKD dla usług doradztwa podatkowego, księgowości i audytu finansowego

    Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025 zastąpiła dotychczasową PKD 2007. Po zmianach usługi doradztwa podatkowego zostały oddzielone od rachunkowości i audytu finansowego. Każda z tych kategorii usług zyskała odrębny kod PKD jak osobna podklasa. Podmioty działające pod starym PKD mają dwa lata na aktualizację wpisu w CEiDG lub KRS. Do tej pory działalność rachunkowo-księgowa i…


  • Dzień wolny od pracy w Wigilię

    1 lutego 2025 r. weszła w życie ustawa, która wprowadziła dodatkowy dzień wolny od pracy w Wigilię Bożego Narodzenia, tj. 24 grudnia. Ustawa umożliwiła również handel w trzy niedziele poprzedzające dzień 24 grudnia. Oznacza to, że w 2025 r. w grudniu będzie dodatkowy dzień wolny i dodatkowa niedziela handlowa. Ważne Po podpisaniu ustawy Prezydent skierował…


  • Kontrole PIP w 2025 r.

    Państwowa Inspekcja Pracy zapowiedziała przeprowadzenie 55 tys. kontroli u pracodawców w 2025 r. Kontrole w większości będą dotyczyły nowych regulacji w Kodeksie pracy. Państwowa Inspekcja Pracy zapowiedziała kontrole przestrzegania przepisów dotyczących: • uprawnień rodzicielskich (chodzi między innymi o takie rozwiązania, jak urlop opiekuńczy, prawo do elastycznej organizacji pracy czy dłuższy urlop rodzicielski), • przypadków, w…