Zmiany składek na ubezpieczenie wypadkowe w nowym okresie składkowym – projekt

Jak wynika z projektu rozporządzenia który obecnie trafił do uzgodnień, w nowym okresie rozliczeniowym rozpoczynającym się 1 kwietnia 2024 r. stopy procentowe składek na ubezpieczenie wypadkowe według PKD ulegną zmianie. Nie zmieni się natomiast składka wypadkowa w ryczałtowej wysokości (dla płatników rozliczających składki za nie więcej niż dziewięciu ubezpieczonych, a więc i tych opłacających składki wyłącznie za siebie). W nowym okresie składkowym (czyli od 1 kwietnia 2024 r. do 31 marca 2025 r.) składka ryczałtowa na ubezpieczenie wypadkowe nadal wynosić będzie 1,67%.

Nowy okres składkowy w ubezpieczeniu wypadkowym może się wiązać ze zmianą dotychczas stosowanej stopy procentowej składki. Zmiana ma objąć 33 kategorie ryzyka (33 grupy działalności). Z tym że tylko w jednej grupie nastąpi wzrost stopy procentowej. Chodzi o grupę działalności „Wydobywanie węgla kamiennego i węgla brunatnego (lignitu)”. W 32 grupach działalności stopa procentowa składki wypadkowej ulegną obniżeniu (są to grupy m.in. dotyczące upraw rolnych, leśnictwa, rybactwa, górnictwa ropy naftowej i gazu ziemnego oraz rud metali, produkcji artykułów spożywczych, napojów, wyrobów tytoniowych, odzieży, wyrobów tekstylnych, metali, urządzeń elektrycznych). W pozostałych 31 grupach składka pozostanie bez zmian. Dotyczy to m.in. branży elektronicznej, farmaceutycznej, oczyszczalni ścieków, handlu detalicznego, magazynowania i transportu, gastronomii, działalności finansowej i ubezpieczeniowej.

Zmianie może ulec także stopa procentowa składki wypadkowej dla płatników, którzy za ostatnie trzy lata składali w ZUS informację ZUS IWA. Ta grupa płatników otrzyma informację o wysokości składki wypadkowej do 20 kwietnia 2024 r. na profilu informacyjnym PUE ZUS. Jest ona przekazywana wyłącznie w formie elektronicznej. 

Ważne

W nowym okresie składkowym przedsiębiorcy zobowiązani do opłacania składek na ubezpieczenie wypadkowe powinni pamiętać o ustaleniu prawidłowej wysokości składki na to ubezpieczenie. W przypadku przedsiębiorców działających w 32 grupach działalności składki te będą niższe niż dotychczas, co należy ocenić pozytywnie. Pozytywnie należy też ocenić sytuację przedsiębiorców, dla których składki pozostaną na poziomie z poprzedniego okresu składkowego.

Źródło: Projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków (nr z wykazu 8) – opubl. 23 lutego 2024 r. na www.legislacja.gov.pl 

Źródło: www.inforlex.pl


  • Odrębne kody PKD dla usług doradztwa podatkowego, księgowości i audytu finansowego

    Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025 zastąpiła dotychczasową PKD 2007. Po zmianach usługi doradztwa podatkowego zostały oddzielone od rachunkowości i audytu finansowego. Każda z tych kategorii usług zyskała odrębny kod PKD jak osobna podklasa. Podmioty działające pod starym PKD mają dwa lata na aktualizację wpisu w CEiDG lub KRS. Do tej pory działalność rachunkowo-księgowa i…


  • Dzień wolny od pracy w Wigilię

    1 lutego 2025 r. weszła w życie ustawa, która wprowadziła dodatkowy dzień wolny od pracy w Wigilię Bożego Narodzenia, tj. 24 grudnia. Ustawa umożliwiła również handel w trzy niedziele poprzedzające dzień 24 grudnia. Oznacza to, że w 2025 r. w grudniu będzie dodatkowy dzień wolny i dodatkowa niedziela handlowa. Ważne Po podpisaniu ustawy Prezydent skierował…


  • Kontrole PIP w 2025 r.

    Państwowa Inspekcja Pracy zapowiedziała przeprowadzenie 55 tys. kontroli u pracodawców w 2025 r. Kontrole w większości będą dotyczyły nowych regulacji w Kodeksie pracy. Państwowa Inspekcja Pracy zapowiedziała kontrole przestrzegania przepisów dotyczących: • uprawnień rodzicielskich (chodzi między innymi o takie rozwiązania, jak urlop opiekuńczy, prawo do elastycznej organizacji pracy czy dłuższy urlop rodzicielski), • przypadków, w…