Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, który wprowadza istotne zmiany w podatku od nieruchomości. Jednolite zasady opodatkowania garaży w budynkach mieszkalnych i nowa definicja budynku i budowli w ustawie podatkowej to główne założenia nowelizacji, która ma obowiązywać od 1 stycznia 2025 r.
Zmiany w podatku od nieruchomości są konsekwencją wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 4 lipca 2023 r. (sygn. akt SK 14/21). Trybunał orzekł o niekonstytucyjności definicji budowli, wynikającej z ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, będącej podstawą wymiaru podatku od nieruchomości. Przygotowany przez resort finansów projekt ma wprowadzić do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych kompleksową definicję budynku i budowli. Nowelizacja ma też wprowadzić jednolite zasady opodatkowania garaży w budynkach mieszkalnych. Zmienione przepisy mają wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.
W wyniku nowelizacji:
- wszystkie pomieszczenia przeznaczone do przechowywania pojazdów w budynkach mieszkalnych (niezajęte na działalność gospodarczą) będą opodatkowane jednakową stawką podatku,
- do prawa podatkowego zostaną wprowadzone definicje budynków i budowli podlegających opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości bez odwoływania się do definicji zawartych w prawie budowlanym.
Budynkiem będzie obiekt wzniesiony w wyniku robót budowlanych, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość jego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem, trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz który posiada fundamenty i dach. Za budynek nie będzie uznawany obiekt służący do gromadzenia materiałów, którego podstawowym parametrem technicznym jest pojemność (czyli np. zbiornik).
W projekcie zawarto zamknięty katalog budowli podlegających opodatkowaniu. Jednocześnie zawężony został katalog urządzeń budowlanych podlegających opodatkowaniu wyłącznie do tych, które są bezpośrednio związane z budynkiem lub budowlą i niezbędne do ich użytkowania zgodnie z przeznaczeniem. Poza opodatkowaniem pozostaną tzw. obiekty małej architektury.
Ważne
Jako że jest listopad, a projekt znajduje się w pierwszej fazie legislacyjnej, projektodawcy uznali (i słusznie), że podatnicy nie będą mieli wystarczająco czasu, aby prawidłowo złożyć deklarację na podatek od nieruchomości na 2025 r. Dlatego projekt zakłada przedłużenie do 31 marca 2025 r. możliwości złożenia deklaracji na podatek od nieruchomości przez przedsiębiorców. Aby skorzystać z tego uprawnienia, przedsiębiorcy będą musieli złożyć w organie podatkowym (w gminie) pisemne zawiadomienie w terminie do 31 stycznia 2025 r.
Źródło: komunikat MF z 14 października 2024 r. „Rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawy o opłacie skarbowej” – opubl. na www.mf.gov.pl
Źródło: www.inforlex.pl