MF zapowiedział, że do końca grudnia 2024 r. zostanie przyjęty projekt zmian ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, dotyczący zmian w składce zdrowotnej na 2026 r. Według projektu:
- osoby, które rozliczają się według skali podatkowej oraz w formie podatku liniowego oraz osoby opłacające podatek dochodowy z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, będą płaciły stałą składkę zdrowotną, która będzie wynosić 9% od 75% minimalnego wynagrodzenia przy dochodzie do 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia. Po jego przekroczeniu dodatkowo 4,9% od nadwyżki,
- osoby, które rozliczają się w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, miałyby płacić składkę zdrowotną wynoszącą 9% od 75% minimalnego wynagrodzenia do 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia. Po jego przekroczeniu dodatkowo 3,5% od nadwyżki,
- natomiast osoby, które rozliczają się w formie karty podatkowej oraz osoby współpracujące z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność gospodarczą, mają płacić stałą składkę, która będzie wynosić 9% od 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Dodajmy jednak, że zmiany w zasadach opłacania składek zostaną wprowadzone już w 2025 r. 27 listopada 2024 r. Sejm przyjął ustawę wraz z autopoprawką do ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Dzięki zmianom od 1 stycznia 2025 r. część przedsiębiorców zapłaci niższą składkę, a przychody ze sprzedaży środków trwałych nie będą wchodziły do podstawy naliczania składki zdrowotnej.
Ważne
W 2025 r. obniżona ma być minimalna podstawa składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, którzy rozliczają się według skali podatkowej, podatkiem liniowym, IP Box, kartą podatkową oraz wykonujących wolny zawód. Dla tych płatników minimalna podstawa wymiaru składek ma być obniżona do 75% minimalnego wynagrodzenia.
W przyszłym roku przedsiębiorcy „oszczędzą” też na składkach zdrowotnych, ponieważ nie będą musieli ich płacić od przychodów ze sprzedaży środków trwałych.
Źródło:
Ustawa z 27 listopada 2024 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (druk sejmowy 764) – opubl. na www.sejm.gov.pl – na dzień publikacji Informatora ustawa oczekiwała na rozpatrzenie przez Senat
Źródło: www.inforlex.pl