6 września 2023 r. ZUS oficjalnie powiadomił o zmianie swojego dotychczasowego stanowiska w zakresie ustalania podstawy wymiaru świadczeń chorobowych w przypadku pracowników, którzy dodatkowo realizowali na rzecz swojego pracodawcy umowy cywilnoprawne. Poprzednio organ rentowy nakazywał w swoich wytycznych uwzględnianie przychodu z takiej umowy, ale tylko wtedy, gdy trwała ona w czasie niezdolności pracownika do pracy. ZUS przyznał obecnie, że przychód z takiej umowy powinien zostać uwzględniony w podstawie wymiaru świadczeń z ubezpieczenia chorobowego niezależnie od tego, czy umowa zakończyła się czy nadal obowiązuje.
Zmiana stanowiska ZUS jest konsekwencją wydawanych od kilku lat wyroków, w których za niedopuszczalne sąd uznawał traktowanie wynagrodzenia z umowy zlecenia jako okresowego składnika wynagrodzenia i pomijanie go przy ustalaniu podstawy zasiłkowej (np. wyroki SN: z 21 lutego 2019 r., sygn. akt I UK 460/17, OSNP 2019/10/127, i z 19 września 2019 r., sygn. akt II UK 87/18).
Płatnik zasiłku powinien uwzględniać przychód z umowy cywilnoprawnej w bieżących sprawach o ustalenie prawa i wysokości zasiłków dla pracowników. Natomiast na wniosek ubezpieczonego (należy uznać, że złożony w każdej formie, a do celów dowodowych – najlepiej w pisemnej) powinien przeliczyć tę podstawę za wcześniejsze okresy. Jeżeli ubezpieczony złoży płatnikowi zasiłku (ZUS lub płatnikowi składek) wniosek o przeliczenie podstawy wymiaru świadczeń z ubezpieczenia chorobowego i przyjęcie do niej również przychodu z zakończonej umowy cywilnoprawnej, płatnik ma obowiązek przeliczyć tę podstawę i dopłacić różnicę obliczoną z tego przychodu. Roszczenie o wypłatę zasiłku przedawnia się po upływie 3 lat od ostatniego dnia okresu, za który zasiłek przysługuje, a więc potencjalne wnioski o dopłatę zasiłku mogą być składane w odniesieniu do zasiłków wypłaconych za ten okres.
Podstawa prawna
art. 41 ust. 1, art. 64 ust. 1–2, art. 67 ust. 4 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa – j.t. Dz.U. z 2022 r. poz. 1732; ost.zm. Dz.U. z 2023 r. poz. 641 art. 85 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych – j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 1230; ost.zm. Dz.U. z 2023 r. poz. 1941
Źródło: www.inforlex.pl